Lista över släkten i familjen kaktusväxter: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Ingen redigeringssammanfattning |
Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 1: | Rad 1: | ||
Detta är en lista över gällande [[släkten]] i [[familjen]] [[kaktusväxter]], antalet [[arter]] (inklusive [[underarter]]), [[auktor]]n till släktet och det svenska namnet där det finns något. De släkten som inte finns med här kan numer räknas som [[synonymer]] och eventuellt finnas med i [[lista över synonymsläkten i familjen kaktusväxter|listan med synonymer]]. | Detta är en lista över gällande [[släkten]] i [[familjen]] [[kaktusväxter]], antalet [[arter]] (inklusive [[underarter]]), [[auktor]]n till släktet och det svenska namnet där det finns något. De släkten som inte finns med här kan numer räknas som [[synonymer]] och eventuellt finnas med i [[lista över synonymsläkten i familjen kaktusväxter|listan med synonymer]]. | ||
{| class="wikitable sortable" width=" | {| class="wikitable sortable" width="75%" | ||
!Vetenskapligt namn | !Vetenskapligt namn | ||
!Antal<ref name=" | !Antal arter<ref name="POWO">{{POWO|2022-12-03}}</ref> | ||
!Auktor<ref>[http://www.ipni.org/index.html The International Plant Names Index (IPNI)]</ref> | !Auktor<ref>[http://www.ipni.org/index.html The International Plant Names Index (IPNI)]</ref> | ||
!Svenskt namn<ref name="SKUD">{{SKUD|30066|kaktusväxter}}</ref> | !Svenskt namn<ref name="SKUD">{{SKUD|30066|kaktusväxter}}</ref> | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | +''[[Acanthocalycium]]'' ||4||(Salm-Dyck) Schlumpb. || | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Acanthocereus]]'' ||1|| (A.Berger) Britton & Rose || snårpelarkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Acharagma]]'' ||3|| (N.P.Taylor) Glass || narrescobariasläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Ariocarpus]]'' ||8|| Scheidw. || myrkottskaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Armatocereus]]'' ||9|| Backeb. || väpnarkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Arrojadoa]]'' ||5|| Britton & Rose || karamellkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Arthrocereus]]'' ||6|| A.Berger || | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Astrophytum]]'' ||6|| Lem. || prickkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Austrocactus]]'' ||3|| Britton & Rose || | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Austrocylindropuntia]]'' ||9|| Backeb. || sylopuntiasläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Aztekium]]'' ||2|| Boed. || aztek-kaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Bergerocactus]]'' ||1|| Britton & Rose || gyllenkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Blossfeldia]]'' ||1||| Werderm. || lilleputtkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Brachycereus]]'' ||1|| Britton & Rose || lavakaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Brasilicereus]]'' ||2|| Backeb. || | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Brasiliopuntia]]'' ||1|| (K.Schum.) A.Berger || lövopuntiasläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Browningia]]'' ||9|| Britton & Rose || browningiasläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Calymmanthium]]'' ||1|| F.Ritter || | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Carnegiea]]'' ||1|| Britton & Rose || saguarokaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Castellanosia]]'' ||1|| Cárdenas || | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Cephalocereus]]'' ||3|| Pfeiff. || gubbhuvudssläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Cereus]]'' ||29|| Mill. || pelarkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Cipocereus]]'' ||6|| F.Ritter || daggfruktkaktussläktet<ref name="EJ">Inget officiellt namn ännu.</ref> | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Cleistocactus]]'' ||48|| Lem. || rörkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Coleocephalocereus]]'' ||11|| Backeb. || skäggkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Consolea]]'' ||9|| Lem. || pärlbandsopuntiasläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Copiapoa]]'' ||33|| Britton & Rose || randkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Corryocactus]]'' ||12|| Britton & Rose || klockkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Corynopuntia]]'' ||14|| F.M.Knuth || klubbopuntiasläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Coryphantha]]'' ||53|| (Engelm.) Lem. || skårkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Cumarinia]]'' ||1|| Buxb. || kumarinkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Cumulopuntia]]'' ||7|| F.Ritter || | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Cylindropuntia]]'' ||33|| (Engelm.) F.M.Knuth || cylinderopuntiasläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Dendrocereus]]'' ||2|| Britton & Rose || | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Denmoza]]'' ||1|| Britton & Rose || svanskaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Discocactus]]'' ||12|| Pfeiff. || nattklotssläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Disocactus]]'' ||16|| Lindl. || solkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Echinocactus]]'' ||7|| Link & Otto || igelkottskaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Echinocereus]]'' ||106|| Engelm. || kägelkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Echinopsis]]'' ||101|| Zucc. || sjöborrekaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Epiphyllum]]'' ||18|| Haw. || bladkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Epithelantha]]'' ||2|| Britton & Rose || knappkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Eriosyce]]'' ||54|| Phil. || trattkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Escobaria]]'' ||22|| Britton & Rose || escobariasläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Escontria]]'' ||1|| Rose || chiotillakaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Espostoa]]'' ||15|| Britton & Rose || ullkaktussläktet | ||
|- | |||
| ''[[Espostoopsis]]'' ||1|| Buxb. || ullbuskkaktussläktet | |||
|- | |- | ||
| ''[[Eulychnia]]'' | | | ''[[Eulychnia]]'' ||5|| Phil. || ulltofskaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Facheiroa]]'' | | | ''[[Facheiroa]]'' ||4|| Britton & Rose || facheiroakaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Ferocactus]]'' | | | ''[[Ferocactus]]'' ||42|| Britton & Rose || djävulstungesläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Frailea]]'' ||18| | | ''[[Frailea]]'' ||18||| Britton & Rose || pysslingkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Geohintonia]]'' | | | ''[[Geohintonia]]'' ||1|| Glass & W.A.Fitz Maur. || geohintoniakaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Grusonia]]'' | | | ''[[Grusonia]]'' ||1|| Britton & Rose || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Gymnocalycium]]'' | | | ''[[Gymnocalycium]]'' ||64|| Pfeiff. || klotkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Haageocereus]]'' | | | ''[[Haageocereus]]'' ||14|| Backeb. || perupelarkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Harrisia]]'' ||9 | | ''[[Harrisia]]'' ||9|| Britton || stjärnkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Hatiora]]'' ||7 | | ''[[Hatiora]]'' ||7|| Britton & Rose || hatiorasläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Hylocereus]]'' | | | ''[[Hylocereus]]'' ||14|| (A.Berger) Britton & Rose || pitahayasläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Jasminocereus]]'' | | | ''[[Jasminocereus]]'' ||1|| Britton & Rose || jasminkaktussläktet<ref name="EJ"/> | ||
|- | |- | ||
| ''[[Lasiocereus]]'' | | | ''[[Lasiocereus]]'' ||2|| F.Ritter || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Leocereus]]'' | | | ''[[Leocereus]]'' ||1|| Britton & Rose || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Lepismium]]'' ||6 | | ''[[Lepismium]]'' ||6| Pfeiff. || lepismiumsläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Leptocereus]]'' | | | ''[[Leptocereus]]'' ||11|| (A.Berger) Britton & Rose || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Leuchtenbergia]]'' | | | ''[[Leuchtenbergia]]'' ||1|| Hook. || prismakaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Lophophora]]'' | | | ''[[Lophophora]]'' ||3|| Coult. || peyotesläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Maihuenia]]'' | | | ''[[Maihuenia]]'' ||2|| (F.A.C.Weber) K.Schum. || maihueniasläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Maihueniopsis]]'' | | | ''[[Maihueniopsis]]'' ||8|| Speg. || tuvopuntiasläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Mammillaria]]'' | | | ''[[Mammillaria]]'' ||232|| Haw. || vårtkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Mammilloydia]]'' | | | ''[[Mammilloydia]]'' ||1|| Buxb. || narrvårtkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Matucana]]'' | | | ''[[Matucana]]'' ||21|| Britton & Rose || toppkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Melocactus]]'' | | | ''[[Melocactus]]'' ||50|| Link & Otto || melonkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Micranthocereus]]'' | | | ''[[Micranthocereus]]'' ||10|| Backeb. || buskkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Mila]]'' ||3 | | ''[[Mila]]'' ||3|| Britton & Rose || tuvkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Miqueliopuntia]]'' | | | ''[[Miqueliopuntia]]'' ||1|| F.Ritter || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Myrtillocactus]]'' | | | ''[[Myrtillocactus]]'' ||4|| Console || blåbärskaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Neobuxbaumia]]'' | | | ''[[Neobuxbaumia]]'' ||8|| Backeb. || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Neolloydia]]'' | | | ''[[Neolloydia]]'' ||2|| Britton & Rose || konkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Neoraimondia]]'' | | | ''[[Neoraimondia]]'' ||2|| Britton & Rose || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Neowerdermannia]]'' | | | ''[[Neowerdermannia]]'' ||2|| Frič || achacanakaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Nopalea]]'' | | | ''[[Nopalea]]'' ||4|| Salm-Dyck || kochenillkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Obregonia]]'' | | | ''[[Obregonia]]'' ||1|| Frič || tallkottskaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Opuntia]]'' | | | ''[[Opuntia]]'' ||75|| Mill. || opuntiasläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Oreocereus]]'' | | | ''[[Oreocereus]]'' ||8|| (A.Berger) Riccob. || bergkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Oroya]]'' | | | ''[[Oroya]]'' ||2|| Britton & Rose || oroyakaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Ortegocactus]]'' | | | ''[[Ortegocactus]]'' ||1|| Alexander || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Pachycereus]]'' ||13 | | ''[[Pachycereus]]'' ||13|| (A.Berger) Britton & Rose || pachycereussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Parodia]]'' | | | ''[[Parodia]]'' ||66|| Speg. || sydkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Pediocactus]]'' | | | ''[[Pediocactus]]'' ||10|| Britton & Rose || pediokaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Pelecyphora]]'' | | | ''[[Pelecyphora]]'' ||2|| Ehrenb. || gråsuggekaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Peniocereus]]'' | | | ''[[Peniocereus]]'' ||19|| (A.Berger) Britton & Rose || stavkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Pereskia]]'' | | | ''[[Pereskia]]'' ||18|| Mill. || trädkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Pereskiopsis ]]'' ||6 | | ''[[Pereskiopsis ]]'' ||6|| Britton & Rose || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Pfeiffera]]'' ||10 | | ''[[Pfeiffera]]'' ||10|| Salm-Dyck || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Pierrebraunia]]'' | | | ''[[Pierrebraunia]]'' ||2|| Esteves || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Pilosocereus]]'' | | | ''[[Pilosocereus]]'' ||49|| Byles & G.D.Rowley || vaddkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Polaskia]]'' | | | ''[[Polaskia]]'' ||2|| Backeb. || medicinmanskaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Praecereus]]'' | | | ''[[Praecereus]]'' ||6|| Buxb. || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Pseudoacanthocereus]]'' | | | ''[[Pseudoacanthocereus]]'' ||2|| F.Ritter || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Pseudorhipsalis]]'' ||9 | | ''[[Pseudorhipsalis]]'' ||9|| Britton & Rose || vinterkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Pterocactus]]'' | | | ''[[Pterocactus]]'' ||9|| K.Schum. || vingfrökaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Pygmaeocereus]]'' | | | ''[[Pygmaeocereus]]'' ||2|| H.Johnson & Backeb. || dimkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Quiabentia]]'' | | | ''[[Quiabentia]]'' ||2|| Britton & Rose || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Rauhocereus]]'' | | | ''[[Rauhocereus]]'' ||2|| Backeb. || fasettpelarkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Rebutia]]'' | | | ''[[Rebutia]]'' ||40|| K.Schum. || kranskaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Rhipsalis]]'' | | | ''[[Rhipsalis]]'' ||48|| Gaertn. || mistelkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Samaipaticereus]]'' | | | ''[[Samaipaticereus]]'' ||1|| Cárdenas || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Schlumbergera]]'' | | | ''[[Schlumbergera]]'' ||6|| Lem. || julkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Sclerocactus]]'' ||24 | | ''[[Sclerocactus]]'' ||24|| Britton & Rose || sklerokaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Selenicereus]]'' | | | ''[[Selenicereus]]'' ||15|| (A.Berger) Britton & Rose || nattkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Stenocactus]]'' ||8 | | ''[[Stenocactus]]'' ||8|| (K.Schum.) A.W.Hill || skrynkelkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Stenocereus]]'' | | | ''[[Stenocereus]]'' ||24|| (A.Berger) Riccob. || orgelkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Stephanocereus]]'' | | | ''[[Stephanocereus]]'' ||2|| A.Berger || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Stetsonia]]'' | | | ''[[Stetsonia]]'' ||1|| Britton & Rose || stetsonkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Strombocactus]]'' | | | ''[[Strombocactus]]'' ||2|| Britton & Rose || kopalkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Strophocactus]]'' | | | ''[[Strophocactus]]'' ||3|| Britton & Rose || sköldpaddskaktussläktet<ref name="EJ"/> | ||
|- | |- | ||
| ''[[Tacinga]]'' | | | ''[[Tacinga]]'' ||8|| Britton & Rose || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Tephrocactus]]'' | | | ''[[Tephrocactus]]'' ||7|| Lem. || ledopuntiasläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Thelocactus]]'' | | | ''[[Thelocactus]]'' ||20|| (K.Schum.) Britton & Rose || brokkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Tunilla]]'' ||5 | | ''[[Tunilla]]'' ||5|| D.R.Hunt & Iliff || tunillasläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Turbinicarpus]]'' ||36 | | ''[[Turbinicarpus]]'' ||36|| Buxb. & Backeb. || småkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Uebelmannia]]'' ||6 | | ''[[Uebelmannia]]'' ||6|| Buining || brasilkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Weberbauerocereus]]'' | | | ''[[Weberbauerocereus]]'' ||7|| Britton & Rose || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Weberocereus]]'' | | | ''[[Weberocereus]]'' ||10|| Britton & Rose || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Yavia]]'' | | | ''[[Yavia]]'' ||1|| R.Kiesling & Piltz || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Yungasocereus]]'' | | | ''[[Yungasocereus]]'' ||1|| F.Ritter || | ||
|-class="sortbottom" | |-class="sortbottom" | ||
| '''Totalt antal arter''' ||1828||{{Sum-Cactaceae}}|| | <!---| '''Totalt antal arter''' ||1828||{{Sum-Cactaceae}}|| --> | ||
|} | |} | ||
Versionen från 3 december 2022 kl. 11.14
Detta är en lista över gällande släkten i familjen kaktusväxter, antalet arter (inklusive underarter), auktorn till släktet och det svenska namnet där det finns något. De släkten som inte finns med här kan numer räknas som synonymer och eventuellt finnas med i listan med synonymer.
Vetenskapligt namn | Antal arter[1] | Auktor[2] | Svenskt namn[3] |
---|---|---|---|
+Acanthocalycium | 4 | (Salm-Dyck) Schlumpb. | |
Acanthocereus | 1 | (A.Berger) Britton & Rose | snårpelarkaktussläktet |
Acharagma | 3 | (N.P.Taylor) Glass | narrescobariasläktet |
Ariocarpus | 8 | Scheidw. | myrkottskaktussläktet |
Armatocereus | 9 | Backeb. | väpnarkaktussläktet |
Arrojadoa | 5 | Britton & Rose | karamellkaktussläktet |
Arthrocereus | 6 | A.Berger | |
Astrophytum | 6 | Lem. | prickkaktussläktet |
Austrocactus | 3 | Britton & Rose | |
Austrocylindropuntia | 9 | Backeb. | sylopuntiasläktet |
Aztekium | 2 | Boed. | aztek-kaktussläktet |
Bergerocactus | 1 | Britton & Rose | gyllenkaktussläktet |
Blossfeldia | 1 | Werderm. | lilleputtkaktussläktet |
Brachycereus | 1 | Britton & Rose | lavakaktussläktet |
Brasilicereus | 2 | Backeb. | |
Brasiliopuntia | 1 | (K.Schum.) A.Berger | lövopuntiasläktet |
Browningia | 9 | Britton & Rose | browningiasläktet |
Calymmanthium | 1 | F.Ritter | |
Carnegiea | 1 | Britton & Rose | saguarokaktussläktet |
Castellanosia | 1 | Cárdenas | |
Cephalocereus | 3 | Pfeiff. | gubbhuvudssläktet |
Cereus | 29 | Mill. | pelarkaktussläktet |
Cipocereus | 6 | F.Ritter | daggfruktkaktussläktet[4] |
Cleistocactus | 48 | Lem. | rörkaktussläktet |
Coleocephalocereus | 11 | Backeb. | skäggkaktussläktet |
Consolea | 9 | Lem. | pärlbandsopuntiasläktet |
Copiapoa | 33 | Britton & Rose | randkaktussläktet |
Corryocactus | 12 | Britton & Rose | klockkaktussläktet |
Corynopuntia | 14 | F.M.Knuth | klubbopuntiasläktet |
Coryphantha | 53 | (Engelm.) Lem. | skårkaktussläktet |
Cumarinia | 1 | Buxb. | kumarinkaktussläktet |
Cumulopuntia | 7 | F.Ritter | |
Cylindropuntia | 33 | (Engelm.) F.M.Knuth | cylinderopuntiasläktet |
Dendrocereus | 2 | Britton & Rose | |
Denmoza | 1 | Britton & Rose | svanskaktussläktet |
Discocactus | 12 | Pfeiff. | nattklotssläktet |
Disocactus | 16 | Lindl. | solkaktussläktet |
Echinocactus | 7 | Link & Otto | igelkottskaktussläktet |
Echinocereus | 106 | Engelm. | kägelkaktussläktet |
Echinopsis | 101 | Zucc. | sjöborrekaktussläktet |
Epiphyllum | 18 | Haw. | bladkaktussläktet |
Epithelantha | 2 | Britton & Rose | knappkaktussläktet |
Eriosyce | 54 | Phil. | trattkaktussläktet |
Escobaria | 22 | Britton & Rose | escobariasläktet |
Escontria | 1 | Rose | chiotillakaktussläktet |
Espostoa | 15 | Britton & Rose | ullkaktussläktet |
Espostoopsis | 1 | Buxb. | ullbuskkaktussläktet |
Eulychnia | 5 | Phil. | ulltofskaktussläktet |
Facheiroa | 4 | Britton & Rose | facheiroakaktussläktet |
Ferocactus | 42 | Britton & Rose | djävulstungesläktet |
Frailea | 18 | Britton & Rose | pysslingkaktussläktet |
Geohintonia | 1 | Glass & W.A.Fitz Maur. | geohintoniakaktussläktet |
Grusonia | 1 | Britton & Rose | |
Gymnocalycium | 64 | Pfeiff. | klotkaktussläktet |
Haageocereus | 14 | Backeb. | perupelarkaktussläktet |
Harrisia | 9 | Britton | stjärnkaktussläktet |
Hatiora | 7 | Britton & Rose | hatiorasläktet |
Hylocereus | 14 | (A.Berger) Britton & Rose | pitahayasläktet |
Jasminocereus | 1 | Britton & Rose | jasminkaktussläktet[4] |
Lasiocereus | 2 | F.Ritter | |
Leocereus | 1 | Britton & Rose | |
Lepismium | Pfeiff. | lepismiumsläktet | |
Leptocereus | 11 | (A.Berger) Britton & Rose | |
Leuchtenbergia | 1 | Hook. | prismakaktussläktet |
Lophophora | 3 | Coult. | peyotesläktet |
Maihuenia | 2 | (F.A.C.Weber) K.Schum. | maihueniasläktet |
Maihueniopsis | 8 | Speg. | tuvopuntiasläktet |
Mammillaria | 232 | Haw. | vårtkaktussläktet |
Mammilloydia | 1 | Buxb. | narrvårtkaktussläktet |
Matucana | 21 | Britton & Rose | toppkaktussläktet |
Melocactus | 50 | Link & Otto | melonkaktussläktet |
Micranthocereus | 10 | Backeb. | buskkaktussläktet |
Mila | 3 | Britton & Rose | tuvkaktussläktet |
Miqueliopuntia | 1 | F.Ritter | |
Myrtillocactus | 4 | Console | blåbärskaktussläktet |
Neobuxbaumia | 8 | Backeb. | |
Neolloydia | 2 | Britton & Rose | konkaktussläktet |
Neoraimondia | 2 | Britton & Rose | |
Neowerdermannia | 2 | Frič | achacanakaktussläktet |
Nopalea | 4 | Salm-Dyck | kochenillkaktussläktet |
Obregonia | 1 | Frič | tallkottskaktussläktet |
Opuntia | 75 | Mill. | opuntiasläktet |
Oreocereus | 8 | (A.Berger) Riccob. | bergkaktussläktet |
Oroya | 2 | Britton & Rose | oroyakaktussläktet |
Ortegocactus | 1 | Alexander | |
Pachycereus | 13 | (A.Berger) Britton & Rose | pachycereussläktet |
Parodia | 66 | Speg. | sydkaktussläktet |
Pediocactus | 10 | Britton & Rose | pediokaktussläktet |
Pelecyphora | 2 | Ehrenb. | gråsuggekaktussläktet |
Peniocereus | 19 | (A.Berger) Britton & Rose | stavkaktussläktet |
Pereskia | 18 | Mill. | trädkaktussläktet |
Pereskiopsis | 6 | Britton & Rose | |
Pfeiffera | 10 | Salm-Dyck | |
Pierrebraunia | 2 | Esteves | |
Pilosocereus | 49 | Byles & G.D.Rowley | vaddkaktussläktet |
Polaskia | 2 | Backeb. | medicinmanskaktussläktet |
Praecereus | 6 | Buxb. | |
Pseudoacanthocereus | 2 | F.Ritter | |
Pseudorhipsalis | 9 | Britton & Rose | vinterkaktussläktet |
Pterocactus | 9 | K.Schum. | vingfrökaktussläktet |
Pygmaeocereus | 2 | H.Johnson & Backeb. | dimkaktussläktet |
Quiabentia | 2 | Britton & Rose | |
Rauhocereus | 2 | Backeb. | fasettpelarkaktussläktet |
Rebutia | 40 | K.Schum. | kranskaktussläktet |
Rhipsalis | 48 | Gaertn. | mistelkaktussläktet |
Samaipaticereus | 1 | Cárdenas | |
Schlumbergera | 6 | Lem. | julkaktussläktet |
Sclerocactus | 24 | Britton & Rose | sklerokaktussläktet |
Selenicereus | 15 | (A.Berger) Britton & Rose | nattkaktussläktet |
Stenocactus | 8 | (K.Schum.) A.W.Hill | skrynkelkaktussläktet |
Stenocereus | 24 | (A.Berger) Riccob. | orgelkaktussläktet |
Stephanocereus | 2 | A.Berger | |
Stetsonia | 1 | Britton & Rose | stetsonkaktussläktet |
Strombocactus | 2 | Britton & Rose | kopalkaktussläktet |
Strophocactus | 3 | Britton & Rose | sköldpaddskaktussläktet[4] |
Tacinga | 8 | Britton & Rose | |
Tephrocactus | 7 | Lem. | ledopuntiasläktet |
Thelocactus | 20 | (K.Schum.) Britton & Rose | brokkaktussläktet |
Tunilla | 5 | D.R.Hunt & Iliff | tunillasläktet |
Turbinicarpus | 36 | Buxb. & Backeb. | småkaktussläktet |
Uebelmannia | 6 | Buining | brasilkaktussläktet |
Weberbauerocereus | 7 | Britton & Rose | |
Weberocereus | 10 | Britton & Rose | |
Yavia | 1 | R.Kiesling & Piltz | |
Yungasocereus | 1 | F.Ritter |
Referenser
- ^ POWO. "Plants of the World Online". Facilitated by the Royal Botanic Gardens, Kew. Published on the Internet; http://www.plantsoftheworldonline.org/ Retrieved 2022-12-03.
- ^ The International Plant Names Index (IPNI)
- ^ SKUD, Svensk kulturväxtdatabas (SLU) - kaktusväxter - https://skud.slu.se/nav/taxa - I tryckt form: Aldén, Björn; Ryman, Svengunnar; Hjertson, Mats Våra kulturväxters namn: ursprung och användning. Formas, Stockholm, 2009. ISBN 978-91-540-6026-9
- ^ a b c Inget officiellt namn ännu.