Lista över släkten i familjen kaktusväxter: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Ingen redigeringssammanfattning |
Helena (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
(16 mellanliggande sidversioner av 2 användare visas inte) | |||
Rad 6: | Rad 6: | ||
!Svenskt namn<ref name="SKUD">{{SKUD|30066|kaktusväxter}}</ref> | !Svenskt namn<ref name="SKUD">{{SKUD|30066|kaktusväxter}}</ref> | ||
|- | |- | ||
| | |*''[[Acanthocalycium]]'' ||4||Backeb. || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Acanthocereus]]'' || | |*''[[Acanthocereus]]'' ||16|| (A.Berger) Britton & Rose || snårpelarkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Acharagma]]'' || | |*''[[Acharagma]]'' ||2|| (N.P.Taylor) Zimmerman ex Glass|| narrescobariasläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Airampoa]]'' ||4|| Frič || | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | |*''[[Aporocactus]]'' ||2|| Lem. | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | |*''[[Ariocarpus]]'' ||7|| Scheidw. || myrkottskaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Arthrocereus]]'' || | |*''[[Armatocereus]]'' ||7|| Backeb. || väpnarkaktussläktet | ||
|- | |||
| ''[[Arrojadoa]]'' ||10|| Britton & Rose || karamellkaktussläktet | |||
|- | |||
|*''[[Arthrocereus]]'' ||4|| A.Berger || | |||
|- | |- | ||
| ''[[Astrophytum]]'' ||6|| Lem. || prickkaktussläktet | | ''[[Astrophytum]]'' ||6|| Lem. || prickkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Austrocactus]]'' || | | ''[[Austrocactus]]'' ||10|| Britton & Rose || | ||
|- | |||
| ''[[Austrocylindropuntia]]'' ||7|| Backeb. || sylopuntiasläktet | |||
|- | |- | ||
| ''[[ | |*''[[Aylostera]]'' ||27|| Speg. | ||
|- | |- | ||
| ''[[Aztekium]]'' ||2|| Boed. || aztek-kaktussläktet | | ''[[Aztekium]]'' ||2|| Boed. || aztek-kaktussläktet | ||
Rad 31: | Rad 37: | ||
|- | |- | ||
| ''[[Blossfeldia]]'' ||1||| Werderm. || lilleputtkaktussläktet | | ''[[Blossfeldia]]'' ||1||| Werderm. || lilleputtkaktussläktet | ||
|- | |||
| ''[[Borzicactus]]'' ||10|| Riccob. || | |||
|- | |- | ||
| ''[[Brachycereus]]'' ||1|| Britton & Rose || lavakaktussläktet | | ''[[Brachycereus]]'' ||1|| Britton & Rose || lavakaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Brasilicereus]]'' || | | ''[[Brasilicereus]]'' ||3|| Backeb. || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Brasiliopuntia]]'' ||1|| (K.Schum.) A.Berger || lövopuntiasläktet | | ''[[Brasiliopuntia]]'' ||1|| (K.Schum.) A.Berger || lövopuntiasläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Browningia]]'' || | | ''[[Browningia]]'' ||11|| Britton & Rose || browningiasläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Calymmanthium]]'' ||1|| F.Ritter || | | ''[[Calymmanthium]]'' ||1|| F.Ritter || | ||
Rad 46: | Rad 54: | ||
| ''[[Castellanosia]]'' ||1|| Cárdenas || | | ''[[Castellanosia]]'' ||1|| Cárdenas || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Cephalocereus]]'' || | | ''[[Cephalocereus]]'' ||13|| Pfeiff. || gubbhuvudssläktet | ||
|- | |||
| ''[[Cereus]]'' ||24|| Mill. || pelarkaktussläktet | |||
|- | |||
| ''[[Chamaecereus]]'' ||5|| Britton & Rose || krypkaktussläktet<ref name="EJ">Inget officiellt namn ännu.</ref> | |||
|- | |||
| ''[[Chichimecactus]]'' ||1|| Bárcenas, H.M.Hern. & P.Hern.-Led. || | |||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Cipocereus]]'' ||6|| F.Ritter || daggfruktkaktussläktet<ref name="EJ"/> | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Cleistocactus]]'' ||25|| Lem. || rörkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Cochemiea]]'' ||37|| (K.Brandegee) Walton || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Coleocephalocereus]]'' || | | ''[[Coleocephalocereus]]'' ||8|| Backeb. || skäggkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Consolea]]'' || | | ''[[Consolea]]'' ||7|| Lem. || pärlbandsopuntiasläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Copiapoa]]'' || | | ''[[Copiapoa]]'' ||37|| Britton & Rose || randkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Corryocactus]]'' || | | ''[[Corryocactus]]'' ||15|| Britton & Rose || klockkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Coryphantha]]'' ||42|| (Engelm.) Lem. || skårkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Cremnocereus]]'' ||1||M.Lowry, Winberg & Gut.Romero|| | ||
|- | |- | ||
| ''[[Cumarinia]]'' ||1|| Buxb. || kumarinkaktussläktet | | ''[[Cumarinia]]'' ||1|| Buxb. || kumarinkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Cumulopuntia]]'' || | | ''[[Cumulopuntia]]'' ||13|| F.Ritter || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Cylindropuntia]]'' || | | ''[[Cylindropuntia]]'' ||41|| (Engelm.) F.M.Knuth || cylinderopuntiasläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Deamia]]'' ||3|| Britton & Rose || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Denmoza]]'' ||1|| Britton & Rose || svanskaktussläktet | | ''[[Denmoza]]'' ||1|| Britton & Rose || svanskaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Discocactus]]'' || | | ''[[Discocactus]]'' ||14|| Pfeiff. || nattklotssläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Disocactus]]'' ||16|| Lindl. || solkaktussläktet | | ''[[Disocactus]]'' ||16|| Lindl. || solkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Echinocactus]]'' || | | ''[[Echinocactus]]'' ||5|| Link & Otto || igelkottskaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Echinocereus]]'' ||74|| Engelm. || kägelkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Echinopsis]]'' ||20|| Zucc. || sjöborrekaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Epiphyllum]]'' ||10|| Haw. || bladkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Epithelantha]]'' ||10|| F.A.C.Weber ex Britton & Rose || knappkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Eriosyce]]'' ||57|| Phil. || trattkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Escontria]]'' ||1|| Rose || chiotillakaktussläktet | | ''[[Escontria]]'' ||1|| Rose || chiotillakaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Espostoa]]'' || | | ''[[Espostoa]]'' ||11|| Britton & Rose || ullkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Espostoopsis]]'' ||1|| Buxb. || ullbuskkaktussläktet | | ''[[Espostoopsis]]'' ||1|| Buxb. || ullbuskkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Eulychnia]]'' || | | ''[[Eulychnia]]'' ||9|| Phil. || ulltofskaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Facheiroa]]'' ||4|| Britton & Rose || facheiroakaktussläktet | | ''[[Facheiroa]]'' ||4|| Britton & Rose || facheiroakaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Ferocactus]]'' || | | ''[[Ferocactus]]'' ||30|| Britton & Rose || djävulstungesläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Frailea]]'' || | | ''[[Frailea]]'' ||19||| Britton & Rose || pysslingkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Geohintonia]]'' ||1|| Glass & W.A.Fitz Maur. || geohintoniakaktussläktet | | ''[[Geohintonia]]'' ||1|| Glass & W.A.Fitz Maur. || geohintoniakaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Grusonia]]'' || | | ''[[Grusonia]]'' ||20|| F.Rchb. ex Britton & Rose || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Gymnocalycium]]'' || | | ''[[Gymnocalycium]]'' ||66|| Pfeiff. ex Mittler || klotkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Haageocereus]]'' || | | ''[[Haageocereus]]'' ||10|| Backeb. || perupelarkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Harrisia]]'' || | | ''[[Harrisia]]'' ||18|| Britton || stjärnkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Hatiora]]'' || | | ''[[Hatiora]]'' ||3|| Britton & Rose || hatiorasläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Isolatocereus]]'' ||1|| Backeb. || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Jasminocereus]]'' ||1|| Britton & Rose || jasminkaktussläktet<ref name="EJ"/> | | ''[[Jasminocereus]]'' ||1|| Britton & Rose || jasminkaktussläktet<ref name="EJ"/> | ||
|- | |||
| ''[[Kadenicarpus]]'' ||3|| Doweld || | |||
|- | |||
| ''[[Kroenleinia]]'' ||1|| Lodé || | |||
|- | |||
| ''[[Lagenosocereus]]'' ||1|| Doweld || | |||
|- | |- | ||
| ''[[Lasiocereus]]'' ||2|| F.Ritter || | | ''[[Lasiocereus]]'' ||2|| F.Ritter || | ||
|- | |||
| ''[[Lemaireocereus]]'' ||2|| Britton & Rose || | |||
|- | |- | ||
| ''[[Leocereus]]'' ||1|| Britton & Rose || | | ''[[Leocereus]]'' ||1|| Britton & Rose || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Lepismium]]'' || | | ''[[Lepismium]]'' ||7|| Pfeiff. || lepismiumsläktet | ||
|- | |||
| ''[[Leptocereus]]'' ||15|| (A.Berger) Britton & Rose || | |||
|- | |||
| ''[[Leuchtenbergia]]'' ||1|| Hook. || prismakaktussläktet | |||
|- | |||
|*''[[Leucostele]]'' ||13|| Backeb. || leucostelesläktet<ref name="EJ"/> | |||
|- | |||
| ''[[Leuenbergeria]]'' ||8|| Lodé || | |||
|- | |||
|*''[[Lobivia]]'' || 30 || Britton & Rose || lobiviasläktet<ref name="EJ"/> | |||
|- | |||
| ''[[Lophocereus]]'' ||3|| Britton & Rose || | |||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Lophophora]]'' ||4|| Coult. || peyotesläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Loxanthocereus]]'' ||13|| Backeb. || | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Lymanbensonia]]'' ||5|| Kimnach || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Maihuenia]]'' ||2|| (F.A.C.Weber) K.Schum. || maihueniasläktet | | ''[[Maihuenia]]'' ||2|| (F.A.C.Weber) K.Schum. || maihueniasläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Maihueniopsis]]'' || | | ''[[Maihueniopsis]]'' ||20|| Speg. || tuvopuntiasläktet | ||
|- | |||
| ''[[Mammillaria]]'' ||138|| Haw. || vårtkaktussläktet | |||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Marshallocereus]]'' ||1|| Backeb. || | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Matucana]]'' ||22|| Britton & Rose || toppkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Melocactus]]'' ||49|| Link & Otto || melonkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Micranthocereus]]'' ||11|| Backeb. || buskkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Mila]]'' ||1|| Britton & Rose || tuvkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Miqueliopuntia]]'' ||1|| F.Ritter || | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Mirabella]]'' ||3|| F.Ritter || | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Mitrocereus]]'' ||1|| (Backeb.) Backeb. || | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Morangaya]]'' ||1|| G.D.Rowley || | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Myrtillocactus]]'' ||4|| Console || blåbärskaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Neoraimondia]]'' ||2|| Britton & Rose || | | ''[[Neoraimondia]]'' ||2|| Britton & Rose || | ||
Rad 164: | Rad 198: | ||
| ''[[Neowerdermannia]]'' ||2|| Frič || achacanakaktussläktet | | ''[[Neowerdermannia]]'' ||2|| Frič || achacanakaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Nyctocereus]]'' ||1|| (A.Berger) Britton & Rose || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Obregonia]]'' ||1|| Frič || tallkottskaktussläktet | | ''[[Obregonia]]'' ||1|| Frič || tallkottskaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Opuntia]]'' || | | ''[[Opuntia]]'' ||144|| Mill. || opuntiasläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Oreocereus]]'' ||8|| (A.Berger) Riccob. || bergkaktussläktet | | ''[[Oreocereus]]'' ||8|| (A.Berger) Riccob. || bergkaktussläktet | ||
Rad 174: | Rad 208: | ||
| ''[[Oroya]]'' ||2|| Britton & Rose || oroyakaktussläktet | | ''[[Oroya]]'' ||2|| Britton & Rose || oroyakaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Pachycereus]]'' ||6|| (A.Berger) Britton & Rose || pachycereussläktet | |||
| ''[[Pachycereus]]'' || | |||
|- | |- | ||
| ''[[Parodia]]'' || | |*''[[Parodia]]'' ||68|| Speg. || sydkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Pediocactus]]'' || | | ''[[Pediocactus]]'' ||7|| Britton & Rose || pediokaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Pelecyphora]]'' || | | ''[[Pelecyphora]]'' ||20|| Ehrenb. || gråsuggekaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Peniocereus]]'' || | | ''[[Peniocereus]]'' ||8|| (A.Berger) Britton & Rose || stavkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Pereskia]]'' || | | ''[[Pereskia]]'' ||4|| Mill. || trädkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Pereskiopsis ]]'' ||7|| Britton & Rose || | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Pfeiffera]]'' ||6|| Salm-Dyck || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Pilosocereus]]'' || | | ''[[Pilosocereus]]'' ||56|| Byles & G.D.Rowley || vaddkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Polaskia]]'' ||2|| Backeb. || medicinmanskaktussläktet | | ''[[Polaskia]]'' ||2|| Backeb. || medicinmanskaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Praecereus]]'' || | | ''[[Praecereus]]'' ||2|| Buxb. || | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Pseudorhipsalis]]'' ||6|| Britton & Rose || vinterkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Pterocactus]]'' ||10|| K.Schum. || vingfrökaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Pterocereus]]'' ||1|| T.MacDoug. & Miranda || | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Punotia]]'' ||1|| D.R.Hunt || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Quiabentia]]'' ||2|| Britton & Rose || | | ''[[Quiabentia]]'' ||2|| Britton & Rose || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Rauhocereus]]'' || | | ''[[Rapicactus]]'' ||5|| Buxb. & Oehme || | ||
|- | |||
| ''[[Rauhocereus]]'' ||1|| Backeb. || fasettpelarkaktussläktet | |||
|- | |||
|*''[[Rebutia]]'' ||20|| K.Schum. || kranskaktussläktet | |||
|- | |||
| ''[[Reicheocactus]]'' ||1|| Backeb. || | |||
|- | |||
| ''[[Rhipsalidopsis]]'' ||2|| Britton & Rose || | |||
|- | |||
| ''[[Rhipsalis]]'' ||45|| Gaertn. || mistelkaktussläktet | |||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Rhodocactus]]'' ||5|| (A.Berger) F.M.Knuth || | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Salmonopuntia]]'' ||2|| P.V.Heath || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Samaipaticereus]]'' ||1|| Cárdenas || | | ''[[Samaipaticereus]]'' ||1|| Cárdenas || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Schlumbergera]]'' || | | ''[[Schlumbergera]]'' ||7|| Lem. || julkaktussläktet | ||
|- | |||
| ''[[Sclerocactus]]'' ||22|| Britton & Rose || sklerokaktussläktet | |||
|- | |||
| ''[[Selenicereus]]'' ||31|| (A.Berger) Britton & Rose || nattkaktussläktet | |||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Serrulatocereus]]'' ||1|| Guiggi || | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Setiechinopsis]]'' || 1 || Backeb. ex de Haas || | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | |*''[[Soehrensia]]'' || 24 || Backeb. || | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Stenocactus]]'' ||9|| (K.Schum.) A.W.Hill || skrynkelkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Stenocereus]]'' ||21|| (A.Berger) Riccob. || orgelkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Stetsonia]]'' ||1|| Britton & Rose || stetsonkaktussläktet | | ''[[Stetsonia]]'' ||1|| Britton & Rose || stetsonkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Strombocactus]]'' || | | ''[[Strombocactus]]'' ||1|| Britton & Rose || kopalkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Strophocactus]]'' || | | ''[[Strophocactus]]'' ||4|| Britton & Rose || sköldpaddskaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[Tacinga]]'' || | | ''[[Tacinga]]'' ||10|| Britton & Rose || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Tephrocactus]]'' || | | ''[[Tephrocactus]]'' ||10|| Lem. || ledopuntiasläktet | ||
|- | |||
| ''[[Thelocactus]]'' ||13|| (K.Schum.) Britton & Rose || brokkaktussläktet | |||
|- | |||
|*''[[Trichocereus]]'' ||3|| (A.Berger) Riccob. || | |||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Turbinicarpus]]'' ||14|| Buxb. & Backeb. || småkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Uebelmannia]]'' ||3|| Buining || brasilkaktussläktet | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Vatricania]]'' ||1|| Backeb. || | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Weberbauerocereus]]'' ||8|| Britton & Rose || | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Weberocereus]]'' ||8|| Britton & Rose || | ||
|- | |- | ||
| ''[[ | | ''[[Xiquexique]]'' ||3|| Lavor, Calvente & Versieux || | ||
|- | |- | ||
| ''[[Yavia]]'' ||1|| R.Kiesling & Piltz || | | ''[[Yavia]]'' ||1|| R.Kiesling & Piltz || |
Nuvarande version från 18 juli 2023 kl. 14.07
Detta är en lista över gällande släkten i familjen kaktusväxter, antalet arter (inklusive underarter), auktorn till släktet och det svenska namnet där det finns något. De släkten som inte finns med här kan numer räknas som synonymer och eventuellt finnas med i listan med synonymer.
Vetenskapligt namn | Antal arter[1] | Auktor[2] | Svenskt namn[3] |
---|---|---|---|
*Acanthocalycium | 4 | Backeb. | |
*Acanthocereus | 16 | (A.Berger) Britton & Rose | snårpelarkaktussläktet |
*Acharagma | 2 | (N.P.Taylor) Zimmerman ex Glass | narrescobariasläktet |
Airampoa | 4 | Frič | |
*Aporocactus | 2 | Lem. | |
*Ariocarpus | 7 | Scheidw. | myrkottskaktussläktet |
*Armatocereus | 7 | Backeb. | väpnarkaktussläktet |
Arrojadoa | 10 | Britton & Rose | karamellkaktussläktet |
*Arthrocereus | 4 | A.Berger | |
Astrophytum | 6 | Lem. | prickkaktussläktet |
Austrocactus | 10 | Britton & Rose | |
Austrocylindropuntia | 7 | Backeb. | sylopuntiasläktet |
*Aylostera | 27 | Speg. | |
Aztekium | 2 | Boed. | aztek-kaktussläktet |
Bergerocactus | 1 | Britton & Rose | gyllenkaktussläktet |
Blossfeldia | 1 | Werderm. | lilleputtkaktussläktet |
Borzicactus | 10 | Riccob. | |
Brachycereus | 1 | Britton & Rose | lavakaktussläktet |
Brasilicereus | 3 | Backeb. | |
Brasiliopuntia | 1 | (K.Schum.) A.Berger | lövopuntiasläktet |
Browningia | 11 | Britton & Rose | browningiasläktet |
Calymmanthium | 1 | F.Ritter | |
Carnegiea | 1 | Britton & Rose | saguarokaktussläktet |
Castellanosia | 1 | Cárdenas | |
Cephalocereus | 13 | Pfeiff. | gubbhuvudssläktet |
Cereus | 24 | Mill. | pelarkaktussläktet |
Chamaecereus | 5 | Britton & Rose | krypkaktussläktet[4] |
Chichimecactus | 1 | Bárcenas, H.M.Hern. & P.Hern.-Led. | |
Cipocereus | 6 | F.Ritter | daggfruktkaktussläktet[4] |
Cleistocactus | 25 | Lem. | rörkaktussläktet |
Cochemiea | 37 | (K.Brandegee) Walton | |
Coleocephalocereus | 8 | Backeb. | skäggkaktussläktet |
Consolea | 7 | Lem. | pärlbandsopuntiasläktet |
Copiapoa | 37 | Britton & Rose | randkaktussläktet |
Corryocactus | 15 | Britton & Rose | klockkaktussläktet |
Coryphantha | 42 | (Engelm.) Lem. | skårkaktussläktet |
Cremnocereus | 1 | M.Lowry, Winberg & Gut.Romero | |
Cumarinia | 1 | Buxb. | kumarinkaktussläktet |
Cumulopuntia | 13 | F.Ritter | |
Cylindropuntia | 41 | (Engelm.) F.M.Knuth | cylinderopuntiasläktet |
Deamia | 3 | Britton & Rose | |
Denmoza | 1 | Britton & Rose | svanskaktussläktet |
Discocactus | 14 | Pfeiff. | nattklotssläktet |
Disocactus | 16 | Lindl. | solkaktussläktet |
Echinocactus | 5 | Link & Otto | igelkottskaktussläktet |
Echinocereus | 74 | Engelm. | kägelkaktussläktet |
Echinopsis | 20 | Zucc. | sjöborrekaktussläktet |
Epiphyllum | 10 | Haw. | bladkaktussläktet |
Epithelantha | 10 | F.A.C.Weber ex Britton & Rose | knappkaktussläktet |
Eriosyce | 57 | Phil. | trattkaktussläktet |
Escontria | 1 | Rose | chiotillakaktussläktet |
Espostoa | 11 | Britton & Rose | ullkaktussläktet |
Espostoopsis | 1 | Buxb. | ullbuskkaktussläktet |
Eulychnia | 9 | Phil. | ulltofskaktussläktet |
Facheiroa | 4 | Britton & Rose | facheiroakaktussläktet |
Ferocactus | 30 | Britton & Rose | djävulstungesläktet |
Frailea | 19 | Britton & Rose | pysslingkaktussläktet |
Geohintonia | 1 | Glass & W.A.Fitz Maur. | geohintoniakaktussläktet |
Grusonia | 20 | F.Rchb. ex Britton & Rose | |
Gymnocalycium | 66 | Pfeiff. ex Mittler | klotkaktussläktet |
Haageocereus | 10 | Backeb. | perupelarkaktussläktet |
Harrisia | 18 | Britton | stjärnkaktussläktet |
Hatiora | 3 | Britton & Rose | hatiorasläktet |
Isolatocereus | 1 | Backeb. | |
Jasminocereus | 1 | Britton & Rose | jasminkaktussläktet[4] |
Kadenicarpus | 3 | Doweld | |
Kroenleinia | 1 | Lodé | |
Lagenosocereus | 1 | Doweld | |
Lasiocereus | 2 | F.Ritter | |
Lemaireocereus | 2 | Britton & Rose | |
Leocereus | 1 | Britton & Rose | |
Lepismium | 7 | Pfeiff. | lepismiumsläktet |
Leptocereus | 15 | (A.Berger) Britton & Rose | |
Leuchtenbergia | 1 | Hook. | prismakaktussläktet |
*Leucostele | 13 | Backeb. | leucostelesläktet[4] |
Leuenbergeria | 8 | Lodé | |
*Lobivia | 30 | Britton & Rose | lobiviasläktet[4] |
Lophocereus | 3 | Britton & Rose | |
Lophophora | 4 | Coult. | peyotesläktet |
Loxanthocereus | 13 | Backeb. | |
Lymanbensonia | 5 | Kimnach | |
Maihuenia | 2 | (F.A.C.Weber) K.Schum. | maihueniasläktet |
Maihueniopsis | 20 | Speg. | tuvopuntiasläktet |
Mammillaria | 138 | Haw. | vårtkaktussläktet |
Marshallocereus | 1 | Backeb. | |
Matucana | 22 | Britton & Rose | toppkaktussläktet |
Melocactus | 49 | Link & Otto | melonkaktussläktet |
Micranthocereus | 11 | Backeb. | buskkaktussläktet |
Mila | 1 | Britton & Rose | tuvkaktussläktet |
Miqueliopuntia | 1 | F.Ritter | |
Mirabella | 3 | F.Ritter | |
Mitrocereus | 1 | (Backeb.) Backeb. | |
Morangaya | 1 | G.D.Rowley | |
Myrtillocactus | 4 | Console | blåbärskaktussläktet |
Neoraimondia | 2 | Britton & Rose | |
Neowerdermannia | 2 | Frič | achacanakaktussläktet |
Nyctocereus | 1 | (A.Berger) Britton & Rose | |
Obregonia | 1 | Frič | tallkottskaktussläktet |
Opuntia | 144 | Mill. | opuntiasläktet |
Oreocereus | 8 | (A.Berger) Riccob. | bergkaktussläktet |
Oroya | 2 | Britton & Rose | oroyakaktussläktet |
Pachycereus | 6 | (A.Berger) Britton & Rose | pachycereussläktet |
*Parodia | 68 | Speg. | sydkaktussläktet |
Pediocactus | 7 | Britton & Rose | pediokaktussläktet |
Pelecyphora | 20 | Ehrenb. | gråsuggekaktussläktet |
Peniocereus | 8 | (A.Berger) Britton & Rose | stavkaktussläktet |
Pereskia | 4 | Mill. | trädkaktussläktet |
Pereskiopsis | 7 | Britton & Rose | |
Pfeiffera | 6 | Salm-Dyck | |
Pilosocereus | 56 | Byles & G.D.Rowley | vaddkaktussläktet |
Polaskia | 2 | Backeb. | medicinmanskaktussläktet |
Praecereus | 2 | Buxb. | |
Pseudorhipsalis | 6 | Britton & Rose | vinterkaktussläktet |
Pterocactus | 10 | K.Schum. | vingfrökaktussläktet |
Pterocereus | 1 | T.MacDoug. & Miranda | |
Punotia | 1 | D.R.Hunt | |
Quiabentia | 2 | Britton & Rose | |
Rapicactus | 5 | Buxb. & Oehme | |
Rauhocereus | 1 | Backeb. | fasettpelarkaktussläktet |
*Rebutia | 20 | K.Schum. | kranskaktussläktet |
Reicheocactus | 1 | Backeb. | |
Rhipsalidopsis | 2 | Britton & Rose | |
Rhipsalis | 45 | Gaertn. | mistelkaktussläktet |
Rhodocactus | 5 | (A.Berger) F.M.Knuth | |
Salmonopuntia | 2 | P.V.Heath | |
Samaipaticereus | 1 | Cárdenas | |
Schlumbergera | 7 | Lem. | julkaktussläktet |
Sclerocactus | 22 | Britton & Rose | sklerokaktussläktet |
Selenicereus | 31 | (A.Berger) Britton & Rose | nattkaktussläktet |
Serrulatocereus | 1 | Guiggi | |
Setiechinopsis | 1 | Backeb. ex de Haas | |
*Soehrensia | 24 | Backeb. | |
Stenocactus | 9 | (K.Schum.) A.W.Hill | skrynkelkaktussläktet |
Stenocereus | 21 | (A.Berger) Riccob. | orgelkaktussläktet |
Stetsonia | 1 | Britton & Rose | stetsonkaktussläktet |
Strombocactus | 1 | Britton & Rose | kopalkaktussläktet |
Strophocactus | 4 | Britton & Rose | sköldpaddskaktussläktet |
Tacinga | 10 | Britton & Rose | |
Tephrocactus | 10 | Lem. | ledopuntiasläktet |
Thelocactus | 13 | (K.Schum.) Britton & Rose | brokkaktussläktet |
*Trichocereus | 3 | (A.Berger) Riccob. | |
Turbinicarpus | 14 | Buxb. & Backeb. | småkaktussläktet |
Uebelmannia | 3 | Buining | brasilkaktussläktet |
Vatricania | 1 | Backeb. | |
Weberbauerocereus | 8 | Britton & Rose | |
Weberocereus | 8 | Britton & Rose | |
Xiquexique | 3 | Lavor, Calvente & Versieux | |
Yavia | 1 | R.Kiesling & Piltz | |
Yungasocereus | 1 | F.Ritter |
Referenser
- ^ POWO. "Plants of the World Online". Facilitated by the Royal Botanic Gardens, Kew. Published on the Internet; http://www.plantsoftheworldonline.org/ Retrieved 2022-12-03.
- ^ The International Plant Names Index (IPNI)
- ^ SKUD, Svensk kulturväxtdatabas (SLU) - kaktusväxter - https://skud.slu.se/nav/taxa - I tryckt form: Aldén, Björn; Ryman, Svengunnar; Hjertson, Mats Våra kulturväxters namn: ursprung och användning. Formas, Stockholm, 2009. ISBN 978-91-540-6026-9
- ^ a b c d e Inget officiellt namn ännu.