Lista över synonymsläkten i familjen kaktusväxter: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
mIngen redigeringssammanfattning |
mIngen redigeringssammanfattning |
||
Rad 131: | Rad 131: | ||
|- | |- | ||
| ''[[Neochilenia]]'' || Backeb. || 1942 || ''[[Eriosyce]]'' | | ''[[Neochilenia]]'' || Backeb. || 1942 || ''[[Eriosyce]]'' | ||
|- | |||
| ''[[Neodawsonia]]'' || Backeb. || 1949 || ''[[Cephalocereus]]'' | |||
|- | |- | ||
| ''[[Neoporteria]]'' || Britton & Rose || 1922 || ''[[Eriosyce]]'' | | ''[[Neoporteria]]'' || Britton & Rose || 1922 || ''[[Eriosyce]]'' |
Versionen från 29 oktober 2012 kl. 08.15
Denna lista visar några av alla släkten i familjen kaktusväxter som har slagits samman med andra släkten och numer räknas som synonymer[1]. Vissa släkte kan vara uppdelade på ett eller flera släkten och då hänvisas till det släkte som är vedertaget eller dit majoriteten av alla arter i släktet flyttats till.
Exempelvis släktet Cactus som Linné beskrev är numer uppdelat på så många släkten att det numer räknas som synonym till familjen kaktusväxter.
Referenser
- ^ Hunt, David R.; Taylor Nigel P., Charles Graham.: The new cactus lexicon, dh books, Milborne Port 2006 (eng). ISBN 0953813444 (complete work). Libris.
- ^ International Plant Names Index (IPNI)