Västra Sydamerika: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Helena (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Helena (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 4: | Rad 4: | ||
== 83 - Västra Sydamerika == | == 83 - Västra Sydamerika == | ||
{|class="wikitable" | {|class="wikitable" | ||
!Kod !!Område !! | !Kod !!Område !!Växtartlista !!Växtsläktelista | ||
|- | |- | ||
|BOL ||[[Bolivia]] ||[[:Kategori:Växter i Bolivia|Arter i Bolivia]] ||[[:Kategori:Växtsläkten i Bolivia|Släkten i Bolivia]] | |BOL ||[[Bolivia]] ||[[:Kategori:Växter i Bolivia|Arter i Bolivia]] ||[[:Kategori:Växtsläkten i Bolivia|Släkten i Bolivia]] | ||
Rad 15: | Rad 15: | ||
|- | |- | ||
|PER ||[[Peru]] ||[[:Kategori:Växter i Peru|Arter i Peru]] ||[[:Kategori:Växtsläkten i Peru|Släkten i Peru]] | |PER ||[[Peru]] ||[[:Kategori:Växter i Peru|Arter i Peru]] ||[[:Kategori:Växtsläkten i Peru|Släkten i Peru]] | ||
|} | |||
== Globala ekoregioner == | |||
I växtregionen finns nedanstående [[globala ekoregioner]]. | |||
{|class="wikitable sortable" | |||
!Land/Område !!Ekoregion !!Ekoregion, engelska !!WWF-index !!Biom | |||
|- | |||
|[[Bolivia]] ||[[Yungasskogen i centrala Anderna]] ||Central Andean Yungas ||46 ||[[Tropisk och subtropisk regnskog]] | |||
|- | |||
|[[Bolivia]] ||[[Regnskog i sydvästra Amazonas]] ||Southwestern Amazonian Moist Forests ||47 ||[[Tropisk och subtropisk regnskog]] | |||
|- | |||
|[[Bolivia]] ||[[Chiquitanos torrskog]] ||Chiquitano Dry Forests ||58 ||[[Tropisk och subtropisk torrskog]] | |||
|- | |||
|[[Bolivia]] ||[[Cerradon]] ||Cerrado Woodlands and Savannas ||93 ||[[Tropisk och subtropisk gräs- och buskmark]] | |||
|- | |||
|[[Bolivia]] ||[[Pantanal]] ||Pantanal Flooded Savannas ||101 ||[[Periodiskt översvämmad gräsmark]] | |||
|- | |||
|[[Bolivia]] ||[[Torr puna i centrala Anderna]] ||Central Andean Dry Puna ||109 ||[[Gräs- och buskmark i bergsområden]] | |||
|- | |||
|[[Colombia]] ||[[Regnskog i Chocó-Darién]] ||Chocó-Darién Moist Forests ||39 ||[[Tropisk och subtropisk regnskog]] | |||
|- | |||
|[[Colombia]] ||[[Bergsskog i norra Anderna]] ||Northern Andean Montane Forests ||40 ||[[Tropisk och subtropisk regnskog]] | |||
|- | |||
|[[Colombia]] ||[[Regnskog i Napo]] ||Napo Moist Forests ||43 ||[[Tropisk och subtropisk regnskog]] | |||
|- | |||
|[[Colombia]] ||[[Skog i Guyanas högland]] ||Guayanan Highlands Forests ||45 ||[[Tropisk och subtropisk regnskog]] | |||
|- | |||
|[[Colombia]] ||[[Regnskog kring Rio Negro och Juruafloden]] ||Río Negro-Juruá Moist Forests ||44 ||[[Tropisk och subtropisk regnskog]] | |||
|- | |||
|[[Colombia]] ||[[Torrskog i floddalar i nordvästra Anderna]] ||Tumbesian-Andean Valleys Dry Forests ||57 ||[[Tropisk och subtropisk torrskog]] | |||
|- | |||
|[[Colombia]] ||[[Llanos savann]] ||Llanos Savannas ||92 ||[[Tropisk och subtropisk gräs- och buskmark]] | |||
|- | |||
|[[Colombia]] ||[[Paramo i norra Anderna]] ||Northern Andean Paramo ||108 ||[[Gräs- och buskmark i bergsområden]] | |||
|- | |||
|[[Colombia]] ||[[Mangroveskog vid Panamabukten]] ||Panama Bight Mangroves ||142 ||[[Mangroveskog]] | |||
|- | |||
|[[Ecuador]] ||[[Regnskog i Chocó-Darién]] ||Chocó-Darién Moist Forests ||39 ||[[Tropisk och subtropisk regnskog]] | |||
|- | |||
|[[Ecuador]] ||[[Bergsskog i norra Anderna]] ||Northern Andean Montane Forests ||40 ||[[Tropisk och subtropisk regnskog]] | |||
|- | |||
|[[Ecuador]] ||[[Regnskog i Napo]] ||Napo Moist Forests ||43 ||[[Tropisk och subtropisk regnskog]] | |||
|- | |||
|[[Ecuador]] ||[[Torrskog i floddalar i nordvästra Anderna]] ||Tumbesian-Andean Valleys Dry Forests ||57 ||[[Tropisk och subtropisk torrskog]] | |||
|- | |||
|[[Ecuador]] ||[[Paramo i norra Anderna]] ||Northern Andean Paramo ||108 ||[[Gräs- och buskmark i bergsområden]] | |||
|- | |||
|[[Ecuador]] ||[[Mangroveskog vid Panamabukten]] ||Panama Bight Mangroves ||142 ||[[Mangroveskog]] | |||
|- | |||
|[[Galapagosöarna]] ||[[Halvöken på Galapagosöarna]] ||Galápagos Islands Scrub ||132 ||[[Öken och halvöken]] | |||
|- | |||
|[[Peru]] ||[[Bergsskog i norra Anderna]] ||Northern Andean Montane Forests ||40 ||[[Tropisk och subtropisk regnskog]] | |||
|- | |||
|[[Peru]] ||[[Regnskog i Napo]] ||Napo Moist Forests ||43 ||[[Tropisk och subtropisk regnskog]] | |||
|- | |||
|[[Peru]] ||[[Regnskog kring Rio Negro och Juruafloden]] ||Río Negro-Juruá Moist Forests ||44 ||[[Tropisk och subtropisk regnskog]] | |||
|- | |||
|[[Peru]] ||[[Yungasskogen i centrala Anderna]] ||Central Andean Yungas ||46 ||[[Tropisk och subtropisk regnskog]] | |||
|- | |||
|[[Peru]] ||[[Regnskog i sydvästra Amazonas]] ||Southwestern Amazonian Moist Forests ||47 ||[[Tropisk och subtropisk regnskog]] | |||
|- | |||
|[[Peru]] ||[[Torrskog i floddalar i nordvästra Anderna]] ||Tumbesian-Andean Valleys Dry Forests ||57 ||[[Tropisk och subtropisk torrskog]] | |||
|- | |||
|[[Peru]] ||[[Paramo i norra Anderna]] ||Northern Andean Paramo ||108 ||[[Gräs- och buskmark i bergsområden]] | |||
|- | |||
|[[Peru]] ||[[Torr puna i centrala Anderna]] ||Central Andean Dry Puna ||109 ||[[Gräs- och buskmark i bergsområden]] | |||
|- | |||
|[[Peru]] ||[[Atacamaöknen och Sechuraöknen]] ||Atacama-Sechura Deserts ||133 ||[[Öken och halvöken]] | |||
|- | |||
|[[Peru]] ||[[Mangroveskog vid Panamabukten]] ||Panama Bight Mangroves ||142 ||[[Mangroveskog]] | |||
|} | |} | ||
== Referenser == | == Referenser == |
Versionen från 25 augusti 2013 kl. 11.44
Västra Sydamerika är en växtgeografisk region som är belägen i nordvästra Sydamerika. Koden för västra Sydamerika är 83 enligt TDWG.
83 - Västra Sydamerika
Kod | Område | Växtartlista | Växtsläktelista |
---|---|---|---|
BOL | Bolivia | Arter i Bolivia | Släkten i Bolivia |
CLM | Colombia | Arter i Colombia | Släkten i Colombia |
ECU | Ecuador | Arter i Ecuador | Släkten i Ecuador |
GAL | Galapagosöarna | Arter på Galapagosöarna | Släkten på Galapagosöarna |
PER | Peru | Arter i Peru | Släkten i Peru |
Globala ekoregioner
I växtregionen finns nedanstående globala ekoregioner.
Referenser