Norra Afrika: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Helena (diskussion | bidrag) (Skapade sidan med ''''Norra Afrika''' är en växtgeografisk region i Afrika. Regionen ligger inom florariket palearktiska regionen och delar av norra Afrika tillhör också [[medelhavs…') |
Helena (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 16: | Rad 16: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
|WSA ||[[Västsahara]] || | |WSA ||[[Västsahara]] || | ||
|} | |||
== Globala ekoregioner == | |||
I växtregionen finns nedanstående [[globala ekoregioner]]. | |||
{|class="wikitable sortable" | |||
!Land/Område !!Ekoregion !!Ekoregion, engelska !!WWF-index !!Biom | |||
|- | |||
|[[Algeriet]] ||[[Blandskog i bergsområden i medelhavsområdet och Europa]] ||European-Mediterranean Montane Mixed Forests ||77 ||[[Tempererad barrskog]] | |||
|- | |||
|[[Algeriet]] ||[[Skog och buskmark i medelhavsområdet]] ||Mediterranean Forests, Woodlands and Scrub ||123 ||[[Skog och buskmark i medelhavsklimat]] | |||
|- | |||
|[[Egypten]] ||[[Skog och buskmark i medelhavsområdet]] ||Mediterranean Forests, Woodlands and Scrub ||123 ||[[Skog och buskmark i medelhavsklimat]] | |||
|- | |||
|[[Libyen]] ||[[Skog och buskmark i medelhavsområdet]] ||Mediterranean Forests, Woodlands and Scrub ||123 ||[[Skog och buskmark i medelhavsklimat]] | |||
|- | |||
|[[Marocko]] ||[[Blandskog i bergsområden i medelhavsområdet och Europa]] ||European-Mediterranean Montane Mixed Forests ||77 ||[[Tempererad barrskog]] | |||
|- | |||
|[[Marocko]] ||[[Skog och buskmark i medelhavsområdet]] ||Mediterranean Forests, Woodlands and Scrub ||123 ||[[Skog och buskmark i medelhavsklimat]] | |||
|- | |||
|[[Tunisien]] ||[[Skog och buskmark i medelhavsområdet]] ||Mediterranean Forests, Woodlands and Scrub ||123 ||[[Skog och buskmark i medelhavsklimat]] | |||
|- | |||
|[[Västsahara]] ||[[Skog och buskmark i medelhavsområdet]] ||Mediterranean Forests, Woodlands and Scrub ||123 ||[[Skog och buskmark i medelhavsklimat]] | |||
|} | |} | ||
== Referenser == | == Referenser == |
Versionen från 25 augusti 2013 kl. 11.22
Norra Afrika är en växtgeografisk region i Afrika. Regionen ligger inom florariket palearktiska regionen och delar av norra Afrika tillhör också medelhavsområdet. Koden för norra Afrika är 20 enligt TDWG. Regionen omfattar följande områden:
20 - Norra Afrika
Kod | Område | Övrigt |
---|---|---|
ALG | Algeriet | |
EGY | Egypten | |
LBY | Libyen | |
MOR | Marocko | inklusive spanska nordafrikanska områden |
TUN | Tunisien | |
WSA | Västsahara |
Globala ekoregioner
I växtregionen finns nedanstående globala ekoregioner.
Referenser