Ordlista: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Helena (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Helena (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 17: | Rad 17: | ||
|- | |- | ||
|pedicel ||engelska ||[[blomskaft]] | |pedicel ||engelska ||[[blomskaft]] | ||
|- | |||
|petal ||engelska ||[[kronblad]] | |||
|- | |- | ||
|pistil ||engelska ||[[pistill]] | |pistil ||engelska ||[[pistill]] | ||
|- | |||
|sepal ||engelska ||[[foderblad]] | |||
|- | |- | ||
|stamen ||engelska ||[[ståndare]] | |stamen ||engelska ||[[ståndare]] | ||
Rad 25: | Rad 29: | ||
|- | |- | ||
|style ||engelska ||[[stift]] | |style ||engelska ||[[stift]] | ||
|- | |||
|tepal ||engelska ||[[kalkblad]] | |||
|} | |} | ||
[[Kategori:Ordlista| ]] | [[Kategori:Ordlista| ]] |
Nuvarande version från 3 januari 2011 kl. 18.35
Ord | Anmärkning | Svenska |
---|---|---|
anther | engelska | knapp |
connective | engelska | konnektiv |
bristle | engelska | borst |
filament | engelska | ståndarsträng |
microsporangium | engelska | pollensäck |
nectary | engelska | nektarium |
ovary | engelska | fruktämne |
pedicel | engelska | blomskaft |
petal | engelska | kronblad |
pistil | engelska | pistill |
sepal | engelska | foderblad |
stamen | engelska | ståndare |
stigma | engelska | märke |
style | engelska | stift |
tepal | engelska | kalkblad |