Indokina: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Helena (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Helena (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 11: | Rad 11: | ||
|LAO ||[[Laos]] || | |LAO ||[[Laos]] || | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
|MYA ||[[ | |MYA ||[[Myanmar]] || | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
|NCB ||[[Nikobarerna]] || | |NCB ||[[Nikobarerna]] || | ||
Rad 28: | Rad 28: | ||
{|class="wikitable sortable" | {|class="wikitable sortable" | ||
!Land/Område !!Ekoregion !!Ekoregion, engelska !!WWF-index !!Biom | !Land/Område !!Ekoregion !!Ekoregion, engelska !!WWF-index !!Biom | ||
|- | |- | ||
|[[Kambodja]] ||[[Regnskog i Annamitiska bergskedjan]] ||Annamite Range Moist Forests ||25 ||[[Tropisk och subtropisk regnskog]] | |[[Kambodja]] ||[[Regnskog i Annamitiska bergskedjan]] ||Annamite Range Moist Forests ||25 ||[[Tropisk och subtropisk regnskog]] | ||
Rad 50: | Rad 40: | ||
|- | |- | ||
|[[Laos]] ||[[Torrskog i Indokina]] ||Indochina Dry Forests ||54 ||[[Tropisk och subtropisk torrskog]] | |[[Laos]] ||[[Torrskog i Indokina]] ||Indochina Dry Forests ||54 ||[[Tropisk och subtropisk torrskog]] | ||
|- | |||
|[[Myanmar]] ||[[Subtropisk regnskog i norra Indokina]] ||Northern Indochina Subtropical Moist Forests ||22 ||[[Tropisk och subtropisk regnskog]] | |||
|- | |||
|[[Myanmar]] ||[[Regnskog i Kayah-Karen- och Tenasserimbergen]] ||Kayah-Karen / Tenasserim Moist Forests ||29 ||[[Tropisk och subtropisk regnskog]] | |||
|- | |||
|[[Myanmar]] || ||Naga-Manipuri-Chin Hills Moist Forests ||34 ||[[Tropisk och subtropisk regnskog]] | |||
|- | |||
|[[Myanmar]] ||[[Tempererad löv- och barrskog i östra Himalaya]] ||Eastern Himalayan Broadleaf and Conifer Forests ||67 ||[[Tempererad löv- och blandskog]] | |||
|- | |||
|[[Myanmar]] ||[[Alpina ängar i östra Himalaya]] ||Eastern Himalayan Alpine Meadows ||112 ||[[Gräs- och buskmark i bergsområden]] | |||
|- | |- | ||
|[[Thailand]] ||[[Subtropisk regnskog i norra Indokina]] ||Northern Indochina Subtropical Moist Forests ||22 ||[[Tropisk och subtropisk regnskog]] | |[[Thailand]] ||[[Subtropisk regnskog i norra Indokina]] ||Northern Indochina Subtropical Moist Forests ||22 ||[[Tropisk och subtropisk regnskog]] |
Nuvarande version från 23 juni 2022 kl. 13.57
Indokina är en växtgeografisk region i Asien. Regionen ingår i florariket orientaliska regionen. Koden för Indokina är 41 enligt TDWG och den omfattar följande områden:
41 - Indokina
Kod | Område | Övrigt |
---|---|---|
AND | Andamanerna | inklusive Cocoöarna |
CBD | Kambodja | |
LAO | Laos | |
MYA | Myanmar | |
NCB | Nikobarerna | |
SCS | Sydkinesiska havet | omfattar Paracelöarna, Spratlyöarna |
THA | Thailand | |
VIE | Vietnam |
Se även: växtarter i Indokina • växtsläkten i Indokina • platser i Asien • Asien
Globala ekoregioner
I växtregionen finns nedanstående globala ekoregioner.
Referenser