Panama: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Ingen redigeringssammanfattning |
Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 30: | Rad 30: | ||
!# !!Provins !!km² !!Huvudort | !# !!Provins !!km² !!Huvudort | ||
|- | |- | ||
|1 ||[[Bocas del Toro]] || align="right" | | |1 ||[[Bocas del Toro]] || align="right" | 4644 ||Bocas del Toro | ||
|- | |- | ||
|2 ||[[Chiriquí]] || align="right" | | |2 ||[[Chiriquí]] || align="right" | 6548 ||San José de David | ||
|- | |- | ||
|3 ||[[Ngäbe Buglé]] || align="right" | | |3 ||[[Ngäbe-Buglé]] || align="right" | 6968 ||Llano Tugrí | ||
|- | |- | ||
|4 ||[[Veraguas]] || align="right" | | |4 ||[[Veraguas]] || align="right" | 10630 ||Santiago de Veraguas | ||
|- | |- | ||
|5 ||[[Colón, Panama|Colón]] || align="right" | | |5 ||[[Colón, Panama|Colón]] || align="right" | 4868 ||Colón | ||
|- | |- | ||
|6 ||[[Coclé]] || align="right" | 4927 ||Penonomé | |6 ||[[Coclé]] || align="right" | 4927 ||Penonomé | ||
Rad 44: | Rad 44: | ||
|7 ||[[Herrera]] || align="right" | 2341 ||Chitré | |7 ||[[Herrera]] || align="right" | 2341 ||Chitré | ||
|- | |- | ||
|8 ||[[Los Santos]] || align="right" | | |8 ||[[Los Santos]] || align="right" | 3809 ||Las Tablas | ||
|- | |- | ||
|9 ||[[Panamá]] || align="right" | | |9 ||[[Panamá Oeste]] || align="right" | 3124 ||La Chorrera | ||
|- | |- | ||
| | |10 ||[[Panamá]] || align="right" | 8763 ||Panamá | ||
|- | |- | ||
|10 ||[[ | |10.1 ||Kuna de [[Madugandí]] || align="right" | 2393 ||Akua Yala | ||
|- | |- | ||
|11 ||[[ | |11 ||[[Guna Yala]] || align="right" | 2341 ||El Porvenir | ||
|- | |- | ||
| | |12 ||[[Emberá-Wounaan]] || align="right" | 4383 ||Unión Chocó | ||
|- | |- | ||
| | |13 ||[[Darién]] || align="right" | 11896 ||La Palma | ||
|- | |||
|13.1 ||Kuna de [[Wargandí]] || align="right" | 775 ||Mortí | |||
|} | |} | ||
[[File:Karibik 16.png||395px]] | [[File:Karibik 16.png||395px]] |
Nuvarande version från 6 januari 2016 kl. 06.55
Panama är ett land i Centralamerika som gränsar till Costa Rica och Colombia samt har kuster mot både Karibiska sjön och Stilla havet. Panamakanalen är belägen i Panama och den förbinder de båda haven. Huvudstaden heter Panama City. Klimatet är tropiskt havsklimat som är varmt, fuktigt och dimmigt. Regntiden varar från maj till januari. Vid kusterna är landet ganska platt men inlandet är bergigt. Högsta punkten är Volcan Baru som är 3 475 meter högt.
Växtgeografi
Enligt TDWG tillhör Panama den växtgeografiska regionen Centralamerika. Landet utgör ett växtgeografiskt område med förkortningen PAN.
Se även: växtarter i Panama • växtsläkten i Panama • platser i Panama • Centralamerika
Administrativ indelning
|
Referenser
- CIA World Fact Book (Läst 2013-07-04)
- http://www.statoids.com är inte längre tillgänglig (2022-01-05) men finns arkiverad hos Internet Wayback Machine.